Kwartet ProForma - Na końcu świta [CD]

Spis utworów:
 
1. Błazen
2. Biały Dwór
3. Morze nieszczęść
4. Wanda Rutkiewicz
5. Gorzki płacz
6. Serwus, OchTyVita!
7. Życie erotomana
8. Cóżem winien
9. Piosenka głuchego grabarza
10. Śmierć nie jest końcem
11. Lekcja anatomii doktora Tulpa
12. Mogiły
13. Noc
14. Bezsenność
15. Zimowy Sen

16. Dance Macabre
49,99 zł
WYPRZEDANE
Polub0
Dodaj do listy życzeń
Powiązane produkty
Opis

Długo oczekiwaną płytą debiutuje po 15 latach istnienia poznański Kwartet ProForma.

Zespół znany szerzej ze współpracy z Kazikiem Staszewskim (z którym jako projekt Kazik i Kwartet ProForma wydał w tym roku płytę "Wiwisekcja" promowaną teledyskami do utworów "Gwiazda szeryfa" i Gorzki płacz) oraz porywających interpretacji piosenek tria Kaczmarski-Gintrowski-Łapiński na swojej pierwszej autorskiej płycie prezentuje 16 piosenek napisanych m.in. do wierszy Jacka Kaczmarskiego, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Krzysztofa Gajdy oraz tekstów własnych, a także tłumaczeń tekstów Nicka Cave’a i Boba Dylana.

Utwory mimo powstawania na przestrzeni kilku lat, złożone zostały w spójny program tworzący zamkniętą całość. Przekaz, jakkolwiek wywodzący się z poezji śpiewanej, czy też piosenki poetyckiej, jest tu jednak daleki od „krainy łagodności”  - płyta dotyka pewnych tematów ostatecznych zarówno z pełną powagą, jak i balansując na granicy czarnego humoru. Ponadto pomimo złagodzenia brzmienia i niemal wyłącznie akustycznego instrumentarium nadal słyszalny jest tu swoisty rockowy ciężar – wszyscy muzycy Kwartetu rozpoczynali swe kariery w zespołach rockowych i nadal jest to słyszalne, wyróżniając zespół na tle całego nurtu.

Ciekawostką dla miłośników twórczości Jacka Kaczmarskiego będzie „Lekcja anatomii doktora Tulpa”. Jest to tekst który pierwotnie miał znaleźć się na płycie „Wojna Postu z Karnawałem” ale został wówczas odrzucony przez autorów bez napisania doń muzyki, Kwartet ProForma dziś uzupełnia tę istotną dla nurtu piosenki poetyckiej zaległość.

Gościnnie na płycie wystąpili m.in. Jacek Bończyk, Grzegorz Tomczak czy wspomniany już Kazik Staszewski, realizacji nagrań w poznańskim Studio Hellenic podjął się Sebastian Włodarczyk.

Szczegóły produktu

Menu

Ustawienia

Załóż darmowe konto, aby dodawać produkty do ulubionych.

Zaloguj

Załóż darmowe konto, aby stworzyć listę życzeń.

Zaloguj